הדברת יתושים

יתושים

הידעת?

יש בעולם כ-3500 מינים של יתושים

איום על בני אדם

לפי הערכות מינים שונים של יתושים מעבירים סוגים שונים של מחלות ליותר מ -700 מיליון בני אדם בשנה באפריקה, דרום אמריקה , מרכז אמריקה , מקסיקו , רוסיה, וחלק גדול מאסיה, עם מיליוני מקרי מוות כתוצאה מכך. לפחות שני מיליון בני אדם מתים בשנה ממחלות אלה ,ושיעורי התחלואה הנם  גבוהות עוד יותר.

אזורי מחייה\ מקום גידול

בית גידול: מים מתוקים, מעזבות וצדי דרכים (שלוליות)

תפוצה בארץ: הגליל, צפון הנגב, מישור החוף והשפלה, הכרמל, הגולן, הרי יהודה והשומרון, העמקים, בקעת הירדן והערבה.
תפוצה ברמת הנדיב: עין צור, החורשה הנטועה, נחל הנדיב, אזור החיץ.

אמנם היתושים הבוגרים הם בעלי-חיים יבשתיים, אך השלבים הראשונים של חייהם מתקיימים בתוך מים מתוקים.

תיאור ביולוגי

כולכית הבית היא מה שהציבור מכיר בשם יתוש הבית. האם יש מי שאינו מכיר את היתוש באופן אישי וקרוב ביותר? – כמעט כל אחד נעקץ מדי פעם…

לזכרים גפי פה היוצרים מבנה של חדק מציצה, והם ניזונים מצוף ומנוזלים של צמחים.

לנקבות גפי פה מוצצות- עוקצות. גם הן ניזונות מנוזלים צמחיים, אך גם מדם של אדם ושל בעלי-חיים אחרים. הדם שהן מוצצות חיוני להשלמת ההתפתחות של הביצים בגופן.

איך הנקבות מוצאות את מי לעקוץ? – הן נמשכות אל ריח הגוף, אל החום ואל הפחמן הדו-חמצני הנפלט מהגוף.

כל נקבה מטילה ביצים 4-3 פעמים במשך חייה, ובכל הטלה עד 300 ביצים! לקראת ההטלה הנקבה מחפשת מקווה מים, שלולית וכדומה, ומטילה קבוצת ביצים צפופה אשר צפה על-פני המים כרפסודה.

הזחלים שבקעו מן הביצים צפים קרוב לפני-המים, תלויים על “קרום המים”, כשראשם כלפי מטה. צינור נשימה קצר (‘שנורקל’) מתרומם קרוב לקצה בטנם, נפתח אל האוויר החופשי ומאפשר להם לנשום דרכו.

הזחלים טורפים יצורים זעירים ששוחים במים. את טרפם הם לוכדים בעזרת “מברשות” הקבועות בצדי הפה שלהם.

הזחלים מתגלמים בתוך המים, וגם הם צפים על פני המים. לגלמים יכולת תנועה מעטה, וגם הם נושמים אוויר חופשי באמצעות צינורות נשימה – שני צינורות לכל גולם, יוצאים מאזור החזה שלו ונאחזים ב”קרום המים”.

הבוגרים בוקעים מן הגלמים דרך פתח שנבקע בחלקו העליון של מעטפת הגולם. לאחר שהם יוצאים אל האוויר החופשי, היתושים מתעופפים לחפש בני-זוג ומזון.

יתושים הם משפחה של חרקים בעלי כנפיים, היתושים נחשבו בעבר לחרקים מזיקים משום שהנקבות של היתושים נוהגות למצוץ דם מבע”ח אחרים וזאת במטרה למצוא חלבונים.

בעבר כאשר לאדם לא הייתה רפואה מודרנית העקיצה הזו הייתה מסוכנת ועלולה הייתה לגרום להעברת מחלות שונות ואפילו מחלות שגורמות למוות, אולם היום בעידן המודרני  עקיצות היתושים פחות מסוכנות משום שאנחנו מחוסנים נגד מחלות מסוכנות כמו מלריה ומחלת הליישמניה עי’ זבוב החול שהוא בעצם יתוש .

דרכי הדברה

במקרה של נגיעות יתושים  ישנה אפשרות לבצע הדברה ביולוגית עי’ הכנסת דגי גמבוזיה למקורות המים הנגועים כך שהדגים יאכלו את זחלי היתושים.

במקרים קיצוניים יותר מומלץ: שימוש בשמן- השמן יוצר שכבה מעל פני המים, מפני שזחלי היתושים עולים מעל פני המים בכדי לנשום השמן יהווה חוצץ בינם לבין החמצן וכך יגורם למותם – חשוב לציין שמדובר בשמן מאוד ספציפי שלא גורם לזיהום המים.

 

 

הדבר זאת בעצמך!

דבר ראשון!

לא להשאיר מקור מים עומדים – בעדנות כוסות, לאחר גשמים יש לוודא שלא יישארו שלוליות\ בריכות בגינה שכן מקור מים זה עלול למשוך יתושים שיקבעו שם מקום מחייה.

mus6

 

 

במידה ויש לכם כדים מסוים שלאחר הגשם מתמלאים במים יש צורך לקדוח בתחתית שלהם בכדי שהמים יתנקזו החוצה.

mus7

במידה ויש לכם בריכה שאינה בשימוש יש 2 אפשרויות
1. לרוכן את הבריכה

mus1
2. לכסות את הבריכה בכדי שיתושים לא יוכלו להיכנס ולהטיל שם את הביצים

 mus2

3. להכניס לתוך הבריכה (במידה ומדובר בבריכת נוי) דגי גמבוזיה, דגי

הגמבוזיה ניזונים לזחלי היתושים ככה שהדבר ימנע מהם להגיע לשלב התפתחות בוגר (השלב שבהם נקבות היתושים עוקצות אותנו)

 mus3

4. צרו קשר עם העירייה שלכם, כחלק מתשלומי המיסים והארנונה שלכם אתם זכאים גם לשרות הדברת יתושים .

 

 mus4

 

5. התקנת רשתות בביתכם

mus5

 

6. התקינו נורה נגד יתושים

 mus8

שלכם,

כפיר המדביר