הדברת עכברים

עכבר מצוי

הידעתם


קצב הריבוי של עכברי הבית הוא כל כך מהיר וזאת משום שממוצע מספר הוולדות בשנה לנקבה הינו 45!!!

איום העכבר על בני אדם:

יש סכנה שהעכבר יינשך את האדם, או שהעכבר יחדור למקום אחסון של מזון ויאכל ממנו, כמו כן קיימת סכנה שהעכבר יבצע העברת מחלות על ידי הגללים השתן והפרעושים.

אזורי מחיה של העכבר:

בדרך כלל, עכברי הבית קובעים את ביתם בשדות חקלאיים, מדשאות ומקומות מיוערים. הם בונים קינים באזורים חשוכים ומוגנים מפני פגעי הטבע וקרובים למקור מזון זמין, כגון: מחילות ופינות נסתרות.

תיאור ביולוגי של העכבר:

מראה– מבנה גופו של העכבר הוא קטן ודק, משקל נע בין 15-18 גרם, אורך הגוף כ9 ס”מ אוזניו גדולות ביחס לגודל הגוף, אף מחודד וצבעו של העכבר הינו אפור.

כושר התנועה של העכבר – קפיצה וריצה צמוד לקירות.

אורך חייו של העכבר – כשנה וחצי

העכבר ניזון מ- זרעים ירק וטריפת חסרי חוליות.

בגרות מינית תוך 55-80 יום.

משך הריון- 20 יום.

מספר המלטות בשנה 7-11.

מספר וולדות בהמלטה 6-8.

ממוצע מספר וולדות לשנה לנקבה 45.

סימנים למוקדי נגיעות:

תצפיות:
למרות שבדרך כלל העכבר יותר פעיל בשעות הערב, ניתן לראות את נדידת עכבר בבית שלך במהלך היום. לרוב ניתן להבחין בעכברים מתרוצצים לאורך קירות או רצים למקום מחבוא בדרך כלל ללא הפרעה.

לשלשת:
במקום שיש בו עכברים יש לשלשת. כדורים הקטנים האלה נמצאים בדרך כלל בכל מקום שהעכברים ביקרו או חלפו על פניו . אורכה של הלשלשת היא בן 3 ל 6 מ”מ, הלשלשת יכולה להיות בצורת מוט עם קצוות מחודדים.

אנשים עלולים לבלבל את גללי עכבר הבית עם אלה של התיקן האמריקאי. בדרך כלל לגללי העכבר נצמד שיער שגלום מפני שעכברי הבית מטפחים את פרוותם כל העת.

עקבות:
עכברי הבית לרוב חוקרים את הטריטוריה שלהם, לעתים קרובות הם משאירים מאחוריהם עקבות או תביעות רגל על גבי המשטחים, הדפוס הברור של רגל קדמית בעלת ארבע אצבעות וטביעת רגל אחורית של חמש אצבעות הוא סימן ברור של עקבות עכבר.

כרסם / לעיסה:
עכברי הבית ידועים ביכולת שלהם ללעוס מגוון רחב של פריטים, ברוב המקרים, נסורת והצטברות של פסולת טרי הם סימני הנזק הראשונים. ניתן למצוא גם את סימני הכרסום בשולי נתיבים שבהם העכברים עברו בתדירות גבוהה.

מחילות / מנהרות:
עכברי הבית נוטים לבנות קינים בחומר שמספק סביבה חשוכה ומגן: חומרי בידוד, וחומרים רכים אחרים. קינים אלה לעתים קרובות מאופיינים בפתחי מנהרות שעשוית להיות מכוסות בגללים .

צלילים:
בשעות הערב , במיוחד כאשר חשוך ושקט , אנו יכולים להיות עדים לעתים קרובות לצלילים אשר יוצרים העכברים כאשר הם מכרסמים ומתגרדים ואף לשמוע צלילי חריקה .

ריח:
שתן עכבר הבית ממלא תפקיד חשוב בתקשורת עם מכרסמים אחרים. לעתים קרובות, מכרסמים יציינו אזור כדי למשוך נקבות או להזהיר זכרים אחרים . ריח מובחן עשוי להיות מורגש באזור עם אוכלוסיית עכבר הבית גדולה או כאשר עכברי הבית נכחו בו במשך תקופה ארוכה.

דרכי הדברה:

דרכי ההדברה של עכברי הבית הם שונות ומגוונות:

א. רצועות דבק בעלות פיתיון, כאשר עכבר הבית הולך בעקבות הפיתיון הוא נלכד בדבק וכך הוא מוצא את מותו.

ב. חומרים אנטי קורגולנטים- פיתיון בעל חומרים המונעים קרישת דם והדבר גורם לעכבר דימום פנימי חמור עד שהוא מת.

ג. המלכודת קפיץ, אותם המלכודת המוכרות לכולם שברגע שהעכבר נוגע בקפיץ המלכודת ננעלת עליו ולרוב שוברת את מפרקתו.

ד. כלוב לכידה, ברגע שעכבר הבית נלכד בכלוב אפשר לשחרר אותו בשטח ללא כל גרימת נזק לגופו.

הדבר זאת בעצמך!

חשוב לציין, במידה ומדובר בנגיעות, יש לנקוט באמצעי זעירות ובמיוחד שיש ילדים קטנים בבית, כל הכתוב כאן הוא בגדר הצעה ולא המלצה, כל שתבחרו לבצע לפי האינפורמציה שניתנה כאן היא באחריותכם הבלעדית!

 mouse1

שמן מנטה-שמן מנטה הוא הרתעה טבעי,הריח פשוט חזק מדי למכרסמים והם לא ינסו להתקרב אליו. השמן עוזר גם להסוות את הריח של פירורים שהחמצנו בעת הניקוי.

ניתן לרכוש שמן מנטה ברוב חנויות הבריאות ואפילו בכמה חנויות מכולת גדולות.

הוראות שימוש: טפטפו טיפה או שניים על כדורי צמר גפן, הניחו את כדורי הצמר באזורים המועדים לכניסת עכברים לביתך, על ידי פתחי אוורור או חום, וכו.

עוד הרתעה מועילה היא לגדל צמחי מנטה בסמוך לכניסות,אתה יכול להשתמש במנטה לבישול וכך לחזק את כושר ההרתעה שלך.

יש לאטום את פתחים,עכברים יכולים להיכנס דרך חורים זעירים אם הראש של העכבר יכול לעבור אז כמו כן הגוף יכול, אבל הדרך הטובה ביותר שיש להגיע לבית נטול עכברים היא לסגור כל כניסה אפשרית. אמנם זה יכול להיות מורכב להשגה בבתים ישנים, אך זה הוא הפתרון היעיל ביותר.דרך טובה לסגירת את חורים קטנים הינה ע”י שימוש ברפידות (ליפות) אלו המשמשות לניקוי סירים וכלים יש לחתוך לגודל המתאים.

תקעו צמר פלדה בפתחי המחילות של העכברים. צמר הפלדה ימנע מהעכברים לחזור לבית שלך. היתרון שלו הוא שהוא קשה מדי עבור העכברים ללעוס אותו.

mouse2

במידה ויש ברשותכם חתול, אתם יכולים להניח התיבה שבה החתול עושה את צרכיו. העכברים יוכלו להריח את השתן של החתול והם יברחו.

*שמרו על ביתכם נקי. אם אין מה לאכול, יפוחתו הסיכויים שהם יישארו.

שהרי אם יש אוכל טוב בבית, למה לצאת לארוחת ערב במקום זה?

ועכשיו ברצינות: יש לשמור על מזון מאוחסן כראוי במכל אטום ובמקומות שהם בטוחים מפני התקפת עכברים על האוכל.

mouse3

יש לשים את פחי האשפה רחוק ככל האפשר מהבית שלך. כך העכברים לא יוכלו להריח אותו מביתך ובצורה זו לא יבואו לבקר אותך.

mouse4

נסה מלכודת הומאנית, ישנן מלכודות שיכולות ללכוד את העכבר שלך. העכבר יכול להיכנס אבל לא לצאת. זוהי דרך אנושית לתפוס את העכברים, ברגע שאתה תופס את העכבר, אתה צריך לשחרר אותו לפחות כקילומטר וחצי מהבית שלך, או באזור מיוער בכבדות כדילספק לו סביבת מחיה מתאימה.

mouse5

קנה לפחות 4 מלכודות לעכברים ומקם אותם בחדרים אקראיים סביב הבית שלך. ככל שתפזר יותר מלכודות עכברים, כך יש סיכוי גבוה יותר הוא שהעכברים יתפסו.

מלכודת מים:

1.קח דלי או פח אשפה, רצוי עם שתי ידיות מנוגדות

mouse6

2. מלאו רבע מהדלי במים

mouse7

3. קחו בקבוק או פחית משומשת ותיצרו חור בתחתית שלה

4. קחו חתיכה של חוט דק או חוט תיל כפול בגודלו מרוחבו של הדלי

5. תכניסו את החוט תיל או החוט שבחרתם לתוך הפחית שחוררנו מקודם ותהדקו את החוט על גבי שתי הידיות של הדלי

mouse8

6. מרחו מעט חמאת בוטנים על הפחית, ויש לספק לעכברים סוג של גישה שבאמצעותה הוא יצליח להגיע לידיות של המיכל (הדלי)

7. תשאירו את זה לאורך הלילה ובמידה ועשיתם את זה כמו שצריך אמורים להיות שם עכברים בתוך הדלי, במידה ובחרתם בדלי גדול ובפחית גדולה הדבר יכול לעבוד גם עבור חולדה.

8. יש לנקות את המקום ולחסום נקודות כניסה ויציאה של עכברים עם צמר פלדה

מספר דברים לסיכום!

במידה ומודבר אצלכם בנגיעות גבוהה או\ו ניסתם מספר שיטות אך לא הצלחתם לפתוח את בעיית העכברים שלכם יש פה מקום ליצור קשר עם מדבר מקצועי, אך זכרו מניעה היא הדבר החשוב ביותר.

שלכם,

כפיר המדביר