הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

הידעת ?

 

הפרעושים הבוגרים מהווים רק עד כ-5 % מאוכלוסיית הפרעושים והשאר הם גלמים ( 15 % ) , זחלים ( 30 % ) וביצים ( 50% ) .

 

עם זאת , אפילו כשהפרעוש הבוגר מהווה רק כ 5% עדיין גורמים לבעיה בריאותית משמעותית עבור חיית המחמד שלנו פרעושים יכולים לעכל  כ-13.6mg של דם מדי יום , מה שיכול לגרום לאנמיה.

 

חשש בריאותי משמעותי נוסף : פרעושים לא בוגרים יכולים להעביר תולעים.

 

אפשר לטפל בפרעושים על ידי פיזור אבקת סודה לשתייה על השטיחים שלנו . זה חומר טבעי שניתן להשתמש בו כדי להרוג פרעושים (דרך התייבשות ), והוא בטוח לחיות מחמד.

 

עם זאת , הוכח במחקרים כי שאיבת אבק הורגת כ-96% מכל הפרעושים הבוגרים ו -100% מגלמי פרעושים וזחלים.

 

 

 

פרעושים- איום על בני אדם:

פרעושים הם מטרד למארחיהם, וגורמים תחושת גירוד לאחר נשיכת הפרעוש יכולה להיווצר נקודת גרד נפוחה מעט עם נקודה אחת במרכז הדומה לעקיצת יתוש, הנשיכות מופיעות לעתים קרובות בקבוצות או קווים של שני נקודות, ויכולות להישאר מגורות ומדולקות לתקופה של עד מספר שבועות לאחר הנשיכה. פרעושים יכולים גם לגרום לנשירת שיער כתוצאה מגירוד תכוף של בעלי החיים.
בסופו של דבר בעלי החיים שנעקצים על ידי הפרעושים עלולים לסבול מאנמיה (חוסר דם).

 

תיאור ביולוגי של הפרעושים:

הפרעושים הם חסרי כנפיים בעלי יכולת זינוק גבוהה מאוד, ישנם 3 סוגי פרעושים בולטים והן

פרעוש החתול פרעוש החולדה ופרעוש האדם.

הפרעושים יכולים לעבור מפונדקאי אחד למשנהו ללא כל בעיה, הפרעושים מעבירי מחלות  כדוגמת הטיפוס מוריני הדבר וקדחת הכתמים.

הפרעושים נפוצים מאוד בכל רחבי ישראל והסיבה להימצאות פרעושים באזור הבית ו\או הגינה היא בד”כ המלטות חתולים.

 פרעושים (Siphonaptera), הם סדרת בע”ח חסרי־חוליות ממחלקת החרקים, הפרעושים הם פחוסי צדדים, חסרי כל סימן של כנפיים ובעלי סקלטרוליזציה שלמה. הפרעושים הבוגרים הם טפילים המוצצים דם מחולייתנים חמי דם. מרבית הפרעושים הם טפילי יונקים ומיעוט מהפרעושים טפילי עופות.

 גוף הפרעוש זעיר ואורך המינים המצויים הוא 1—3 מ״מ. המין הגדול בארץ הוא Stenoponia tripectinata, טפיל מכרסמים ממשפחת הגרבילים, ארכו מגיע ל 5 מ״מ.

 

מבנה כללי של גוף הפרעושים:

גפי הפה של הפרעוש הבוגר עוקצים־ מוצצים, ושל הרימה הבלתי טפילית לועסים.

צורתו הפחוסה של הפי מסייעת לו בתנועתו, וזיפים הפונים לאחור, או מסרקים העשויים זיפים מונעים את התחלקותו.

מספר המסרקים ומיקומם הם אמצעי עזר חשוב בהגדרה. זוג הרגלים האחוריות של הפרעושים עשויות לקפיצה. פיסות הרגליים של הפרעושים מסתיימות בטפרים כפופים וחזקים.

כושר הקפיצה של פרעוש האדם (Pulex irritans), פרעוש הכלב (Ctenocephalides canis) או פרעוש החתול (Ct. felis) מגיע למרחק של כ 50 ס״מ ולגובה של כ 30 ס״מ.

כושר קפיצה זה מתאים לגובה רגליהם של הפונדקאים.

פרעושים של מכרסמים או סנוניות קופצים למרחק של כ 7—15 ס״מ ואילו פרעושים עטלפים זקוקים לגירוי חזק ביותר כדי שיקפצו 1—2 ס״מ.

כושר הקפיצה נבדק בפרעוש החולדה הטרופי ונתברר כי אנרגיית הקפיצה נאגרת ע״י דחיסת כרית רזילין (resilin) בבסיס הרגל. הרזילין הינו חלבון בעל אלסטיות גבוהה. שחרור הדחיסה בבת אחת גורמת לתאוצה גבוהה ביותר של הפרעושים בעת קפיצתם, המגיעה לכדי 1,350 מ׳ לשנייה (תאוצה השווה בערך לG140-).

 

רביה והתפתחות של הפרעושים:

 

הפרעושים הם בעלי גלגול מלא, הביצים של הפרעושים הינן בעלות גוון לבן הן גדולות יחסית (כ 0.5 מ״מ). נקבת הפרעוש מטילה  בהטלה כתריסר ביצים, לפני כל הטלה היא זקוקה לארוחת דם.

פרעוש האדם יכול להטיל כ 450 ביצים במשך חייו.

משך הדגירה של  ביצי הפרעושים תלוי בטמפרטורה ונמשך בהתאם למין: 2—14 ימים.

הביצים מוטלות על גבי הפונדקאי ונופלות לקרקע ומשם מתפתחות, זמן עד לבקיעה מ 17 יום עד שנה

זמן התפתחות של עד 200 יום.

הפרעושים מעדיפים חשיכה, כל הדרגות הבוגרות של הפרעושים מוצצות דם, הפונדקאי העיקרי של הפרעושים הם כלבים חתולים וחולדות.

במידה ותנאי הסביבה לא מתאימים הפרעושים יכולים להישאר במצב גולם עד שנה דבר המקשה מאוד את הדברתם, הפרעושים יכולים להחזיק תקופה ארוכה מאוד ללא תזונה.

רימת הפרעושים בעלת זיפים ארוכים, והיא ניזונה מפירורי חומר אורגני, תפטירי י עובש ושאריות ארוחות דם של הבוגרים.

 יש 3 דרגות רימה של פרעושים, היכולות להמשך משבועיים בתנאים אופטימאליים ועד ל 200 יום בתנאים  גרועים.

הרימה הבוגרת טווה פקעת דקה ומתגלמת בתוכה, בפרעושי היונקים הגדולים יכול הגולם להישאר במצב מנוחה ימים רבים.

הרעידות הנוצרות כתוצאה מצעדי הפונדקאי מעוררת את הפרעושים לפעילות, זאת הסיבה להתקפה של הפרעושים כאשר עוברים ליד מלונת כלב עזובה, כפר נטוש וכדומה.

אורך החיים הרגיל של הפרעושים הוא כ3-4 חדשים!בתנאי לחות וטמפרטורה מתאימים הוא יכול להיות גבוה יותר.

סכנתם הגדולה ביותר של הפרעוש היא בהעברת מחלות- לפי כך חשוב מאוד במקרים קיצוניים לבצע הדברת פרעושים.

פרעושים בוגרים

הפרעושים הבוגרים נוטים להישאר על בעל חיים אחד ללא מעבר ממנו, הם ניזונים בנקל, ומזדווגים על המארח, פרעושים ממין נקבה מטילות ביצים ומשום שביצי הפרעושים אינן דביקות הן נוטות ליפול לקרקע ולהתפזר בסביבתו של המארח.

ביצי פרעושים:

ביצי הפרעוש הן כ 1 מ”מ אורך, בדרך כלל, את הזחלים של הפרעושים מתפתחים  בתוך 24-48 שעות לאחר ההטלה , אך אם הטמפרטורה חמה במיוחד הם מתפתחים מהר יותר.

זחלי פרעושים:

מן הביצים מגיחות רימות קטנות, לבנות וחסרות עיניים , עם לעיסת איברי פה . אם כי זחלי הפרעושים לעיתים מתרחקים מהמקום בו הם בוקעים, זחלי פרעוש החתול נמצאים בדרך כלל על רהיטים,שטיחים , או בחוץ, באזורים ההומים מארחים פרעושים.

זחלי פרעושים יכולים להתפתח תוך זמן קצר של 10 ימים כאשר יש להם תנאים נוחים,זחלים יפתחו רק בבית גידול מוגן שבו הלחות היחסית עולה על 75%.

תנאים כמו:טמפרטורות קרירות, ומחסור במזון עשויים להאריך התפתחותית זחל הפרעושים במספר שבועות.

גלמי פרעושים:

זחל הפרעושים מתפתח לגולם, ולאחר מכן לפרעוש בוגר. בתוך הגולם ממשיכה רימת הפרעושים להתפתח, ובתוך ארבעה ימים היא תתפתח לפרעוש בוגר במידה והתנאים נוחים.

שלב הגולם הינו שלב שאורכו נתון לשינויים, ואורכו נע בין יום לשנה.

סביר להניח שמדובר באסטרטגיה אבולוציונית לפיה לצאצאים ישנה אפשרות להגיח מן הגולם בשלב בו התנאים נחשבים לאידיאליים. גירויים כגון לחץ, פחמן דו חמצני, וחום (גורמים הקשורים המארחים של הפרעושים) משמשים כגורם המזרז את הפרעוש הבוגר לצאת מן הגולם.

עם יציאתם של הפרעושים מן הגולם, במידה והפרעושים לא איתרו מארח באופן מיידי, הפרעושים יכולים לשרוד במשך כ -7 עד 10 ימים (או יותר בנאים של לחות גבוהה וטמפרטורה נמוכה).

מניעת פרעושים\ דיכוי פרעושים\ הדברת פרעושים:

הפרעושים ניזונים מדם של יונקים ועופות על מנת לשרוד, טיפול בבעל החיים המארח יכול לשמש כטיפול יעיל להרחקת הפרעושים והוא נחשב לאמצעי יעיל לדיכוי פרעושים. ישנן מספר מוצרים מן החי שהוכחו כיעילים נגד פרעושים הם מכילים בד”כ: Pyrethrin, והם יעילים להרחקת פרעושים, חשוב לציין שמוצרים אלו פוגעים רק בפרעושים ולא בחיית המחמד שלך.

יש מוצרים אחרים על בסיס חומר הנקרא:פרמתרין מוצרים אלו מוגבלים לשימוש נגד פרעושים אצל כלבים, אולם אסור להשתמש בהם לטיפול בפרעושים אצל חתולים מפני שהם עלולים להיות קטלניים עבור החתולים.

בד”כ מתיזים את החומרים דוחי הפרעושים על הצוואר של בעל החיים, החומר מתפזר על פני הגוף של בעל החיים.

כמו הכלב/ החתול שלך סובל מפרעושים אתה יכול לרכוש תרסיס מסוג: Adulticides, ולרסס אותו על פני שטח הגוף של בעל החיים, על מנת לצמצם את מספר הפרעושים.

על מנת למנוע הופעת פרעושים על בעל החיים שלכם אתם יכולים לרכוש תכשיר המעכב התפתחות של חרקים ניתן לרכוש חומרים כאלו המשמשים למריחה או לנטילה דרך הפה, או באמצעות זריקות המונעות את התפתחות הביצים אצל הנקבה, וכן גורם לבסוף למותה, כך גם אם הגיע פרעוש לגב של בעל החיים שלך אין סיכוי שהוא יתרבה, לפחות לא תסבול ממכת פרעושים בלתי פוסקת.

 

סימנים למוקדי נגיעות של פרעושים:

בדוק האם על העור שלך יש עקיצות פרעושים ,זהו בדרך כלל הסימן הראשון ששמים לב אליו במקרים של פרעושים . לעתים קרובות אתה תרגיש את הנשיכה בשעת הפעולה אבל הפרעושים יכולים לקפוץ כל כך מהר שאתה לא תוכל לראות אותם בפעולה. עם זאת , לאחר כמה רגעים תוכלו לראות בליטה אדומה מורגשת. בליטות אלו יכולות להיות בכל הגדלים. רובם קטנות, אך בחלק מהאנשים שיש להם אלרגיות הם יכולות להיות גדולות.
עקיצות פרעושים בדרך יהיו על הקרסוליים וברגליים . הם יכולים להיות גם בחלקים אחרים של הגוף , במיוחד אם הם בבגדים או המצעים שלך ובפרט צריך לקחת בחשבון שילדים קטנים נמוכים לפי כך העקיצות יכולות להיות בכל גופם .

 

 

פרעושים יכולים להסתתר במקומות שבעלי החיים שלנו לא יכולים להגיע אליהם.

בדקו חיות המחמד שלכם . במיוחד באזורים שנראים שבעל החיים שלא לא יכול להגיע אליהם, כגון סביב האוזניים ובחלק העליון של הרגליים. מאחר שהפרעושים הם מאוד מהירים עלינו לחפש אחר הגללים שלהם, הם כתמים שחורים על העור והפרווה. מאחר שהפרעושים ניזונים מדם ויש לך ספק האם מה שמצאת זה גללים של פרעושים או לא, אתה יכול לשים במים את הגללים שמצאת – במידה ואכן מדובר בגללי פרעושים הם ישנו את צבעם לאדמדם, ואז סביר שיש לכלב/חתול שלך פרעושים.

דרכי הדברה הפרעושים:

שאיבת הסלון, השטיחים והחריצים בבית ע”י שואב אבק.

ריסוס כללי של הבית והגינה בצורה יסודית, הביצים של הפרעושים חסינות לחומרי הדברה ולכן יש אפשרות שתידרשו לבצע הדברה נוספת לאחר שבוע מההדברה הראשונה.
לרוב משתמשים בפירטרואידים בכדי להדביר את הפרעושים, הריסוס מתבצע על גבי הרצפה כמו כן על גבי קירות עד לגבוה מסוים.הדבר זאת בעצמך-פרעושים:

 

חלק 1 מתוך 2: טיפול בבית שלך לפרעושים

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

1. מלא קערות רדודות של מים עם נוזל לניקוי כלים. התערובת של חומר הניקוי והמים כשהם בצלחת

הדבר יוצר סוג של בריכת שחייה רעילה לפרעושים.
כאשר הפרעושים קופצים לתוך התערובת, הם מתים.

 • הנח את תערובת המים וחומר הניקוי בקערה רדודה מאוד, יש עדיפות לקערה נמוכה בגובהה (כמו בתמונה ושהתמיסה שהכנו תהיה רדודה, כך שהפרעושים יוכלו לקפוץ לתוכו בטעות.
 • מניחים את התערובת בסמוך למקור אור בגובה נמוך, רצוי מנורת לילה. הפרעושים נמשכים לאור. ברגע שהם יתקרבו לאור רבים מהם ייפלו לתוך התערובת.

 ————————————————————————————————–

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

 

2. השתמש בשבבי עץ ארז באזורים נגועים. שבבי עץ אלו זמינים בחנות  חיות המחמד המקומית שלך. פרעושים שונאים את הריח של עץ הארז ויעשו כמעט כל דבר כדי להימנע ממנו.

 • ודא שחיית המחמד שלך היא לא אלרגית לזה. כלבים רבים יכולים להיות אלרגיים לארז. 

 ————————————————————————————————–

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

 • על מנת להרחיק את הפרעושים הנח שבבי עץ בפינות חדרים, במלונה\מיטה של כלבכם, ומתחת לרהיטים. דאגו לשים שבבי עץ ארז ליד דלתות וחלונות על מנת לשמור שהפרעושים לא יכנסו
 • הנח שבבי עץ במטלית כותנה מתחת לכרית שלך, ואם אפשר, במצעים שלך. זה יבטיח כי המיטה שלך נשארת ללא פרעושים. חוץ מזה, זה יעשה את ריח המיטה שלך נעים ורענן.

 

  ————————————————————————————————–

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

 

3. דרך נוספת לחיסול פרעושים: יש לפזר מלח על פני השטח של השטיח שלך- מלח הוא מיבש, כלומר המלח סופג את הלחות וכך מייבש. כאשר גביש מלח נדבק לפרעוש הדבר יגרום לפרעושים לדמם למוות.

 • עדיף להשתמש במלח טחון ככל שאפשר ככל שהוא יהיה טחון דק יותר כך הוא יוכל להדבק יותר טוב לפרעושים.
 • לאחר 7-10 ימים, יש לשאוב את האזור שפיזרנו בו מלח ביסודיות, ויש להקפיד לאסוף את כל המלח ופגרי הפרעושים מאזור השטיח.
  חזור על התהליך פעם או פעמיים נוספות.
 • כשתסיים לשאוב את האבק, יש להשליך את שקית הוואקום הישנה ולהחליף אותה עם אחת חדשה, ל מנת למנוע התפתחות מושבת פרעושים בשקית.

 

  ————————————————————————————————–

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

 

4. תשאבו אבק מעל פני כל אזור נגוע- שזוהי דרך נוספת לבצע הדברת פרעושים ירוקה, כולל באזורים שבדרך כלל חיות המחמד שלכם משוטטות. רוב הפרעושים לא יוכלו לעמוד בשאיבה טובה.

 • לעיתים אנשים משקיעים כסף רב בשואב אבק בכדי לבצע את הפעולה הזו, אך שואב אבק ממוצע יכול לבצע את המשימה בצורה מעולה, ולחסל את הפרעושים.
 • פזרו מעט כדוריות סילקה (אותם שקיות קטנות המכליות חומר דמוי מלח גס) ושאבו אותם בעזרת השואב(את התוכן של השקיות הללו) הדבר יגרום לייבוש הפרעושים שנשאבו.
 • לאחר השאיבה היסודית יש לזרוק את השקית בכדי למנוע הדבקה חוזרת בפרעושים.

————————————————————————————————–

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

5.  אפשר לרכוש מלכודות פרעושים. מלכודות פרעושים עובדת באותה הצורה כמו חומר הניקוי משולב עם מים ותאורה (כמו שכתבנו לפני מספר שיטות). פרעושים נמשכים לחום והבהירות של האור, ונופלים למלכודת.

  ————————————————————————————————–

 

חלק שני – טיפול בחיות המחמד שלנו אשר נגועות בפרעושים

 

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

 

1. יש לנקות את חיית המחמד שלך באופן קבוע. ניקיון של חיית המחמד תהרוג חלק גדול מהפרעושים שחיים עליה אפשר לקרוא לפעולה זו הדברת פרעושים מכנית. אולי יש שורה של זחלי פרעושים המחכים לקפוץ על חיית המחמד שלך, עם זאת, כדי להיות בטוח יש להשתמש בשיטות שכתבנו לעיל.

 • הכן את הכלב שלך לאמבטיה על ידי מריחת הסבון נגד הפרעושים ליד אוזניו של הכלב, עיניים, האף, פה, ואת הישבן. כשהפרעושים מרגישים מים הם מייד מחפשים מקומות בטוחים (על הכלב) כדי להתחבא, כמו הישבן. את פיזור הסבון יש לעשות לפני שמרטיבים את הכלב (כל בעל חיים).
 • לאחר שיישמנו את הסבון באזורים הרגישים של הכלב, יש להרטיב את הכלב ולהקציף את כל גופו. יש להמתין עם החומר לפחות 10 דקות, לאחר סיום זמן ההמתנה יש לסרק את הכלב בכדי להוציא את הפרעושים המתים.
 • אם הכלב שלכם לא מגיב היטב לסבון פרעושים, נסה לרכוש סבון שיש בו אקליפטוס, שמן עץ תה, או בעץ ארז. פרעושים לא אוהבים את השמנים של העצים האלה, ולכן משתמשים בם לטובתכם.

  ————————————————————————————————–

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

 

2. השתמש במוצר נגד פרעושים על החתול או הכלב שלך. מוצרים להדברת פרעושים-,ישנם בשוק ביימנו מוצרים שאפשר לרסס אותם בצורה ישירה על בעל החיים שלנו ללא סכנת חשיפה להרעלה, את המוצרים הללו יש לבצע באופן תקופתי או ברגע שמזהים נגיעות על גבי בעל החיים.

 • בדרך כלל, כשמדובר בטיפולים נקודתיים אלו יש לשפשף על העור של חיית המחמד שלך, בדרך כלל בין השכמות.
 • אם חיית המחמד שלך מגיב לא טוב לטיפול הנקודתי, תנסה למרוח מעט וזלין במקום, בין השכמות או החלק התחתון של הצוואר. פרעושים שיבואו במגע עם הווזלין ימותו לאחר זמן קצר.

  ————————————————————————————————–

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

 

3. הוסף את גורם ההרתעה למזון של חיית המחמד. מאז שהפרעושים ניזונים מדמם של בעלי החיים, אתה יכול לטפל בפרעושים על ידי מניפולציה, לשנות את המזון של בעלי החיים שלך למזון מיוחד.
זהו דרך יעילה מאוד להדברת פרעושים

 • ישנן טבליות דרך הפה המשמשות להדברת פרעושים, שאתה יכול לתת לחיית המחמד שלך. טבליות אלו תוקפות את מערכת העצבים של הפרעוש דרך זרם הדם והרקמות של הכלב או החתול שלכם. בזמן שהפרעוש ניזון מחיית המחמד שלנו הוא באותו הזמן נחשף לחומר שנימצא בטבלייה וכך הפרעוש מת.
 • ישנה אפשרות להאכיל את הבעל חיים שלך בשום. חשוב להתייעץ עם וטרינר לפני שעושים זאת. שתי שיני שום צריכות להספיק, יש לערבב אותם לתוך מזונו של הכלב. אם הכלב שלכם לא אוכל שום, ניתן לתת לו גם מזונות המכילים שום, או לערבב אבקת שום במזון שלו.
 • לכלבים –ניתן לערבב חומץ במים שלהם. אל תנסה את זה עם חתולים, משום שה-pH שלהם הרבה יותר רגיש מאשר כלבים . אפשר להכניס כף חומץ תפוחים למים של הכלב, או לרחוץ את בעל החיים באמצעות מים וחומץ.

 

                      

נקודות לחידוד

נקודות שחשוב לציין בעת ביצוע הדברת פרעושים.
במידה ויש ברשותכם בעל חיים נגוע אז בעת ובעונה אחת, כשמבצעים את הדברת הפרעושים בביתכם, יש לקחת את הבעל חיים לוטרינר לשם טיפול בבעל חיים עצמו.
המון אנשים חושבים שמתי שהם מזמינים הדברת פרעושים, הכל יפתר לאחר ההדברת פרעושים- לצערנו המציאות הזו רחוקה מלהיות נכונה, במדריך זה ישנם פעולות נוספות שיש לבצע בין עם החלטתם לבצע הדברת פרעושים על ידיד מדביר מקצועי ובים עם החלטתם לחסוך לעצמכן הוצאות מיותרות ולטפל בפרעושים בעצמם.

אני תמיד ממליץ לכלל הלקוחות שלי לפני שאני מגיע לביצוע הדברת פרעושים, להיכנס לאתר הזה לעמוד “הדברת פרעושים”

ולבצע את הפעולות שרשומות במדריך זה.

הדברת פרעושים מצריכה פעולות נוספות מלבד ריסוס, ופה אתם נכנסים לתמונה.

3 comments on “הדברת פרעושים
 1. מגיב הגיב:

  כל הכבוד תודה רבה על המאמר

 2. ריקי כהן הגיב:

  פרעושים שנמשכים לאור בלילה הם נכנסים לבית לתקרה המנורה חדשה והאור שלה חזק מאוד תוך דקות ספורות התקרה מלאה ברחשים, איך מטפלים בעיניין הזה יש לציין שהם נעלמים בבוקר ובלילה חוזרים שהאור דלוק הם קטנים שחורים ויש להם יכולת לעוף כמו הברחשים שעל מנורות הרחוב איך אני יוצרת קשר עמך??