הדברת צרעות

צרעה

הידעתם

הצרעות הן חרקים חברתיים שמתקשרים אחד עם השני באמצעות כימיקלים המכונים פרומונים, צרעות משתמשות בהורמונים שונים המיוצרים בגופם כדי לאותת שבאזור מסוים ניתן למצוא מזון או בכדי להזהיר את המושבה לנוכחותו של פולש. לדוגמה, כאשר אדם מתקרב למושבה אז הצרעות פולטות כימיקלים המאותת לכל המושבה לתקוף את הפולש
רק הנקבות יכולות לעקוץ.שכן לזכרים אין צינור הטלת הטלת ביצים (שהוא גם מהווה את העוקץ).
שלא כמו דבורים , צרעות יכולת לעקוץ יעד מספר פעמים , כי העוקץ שלהן אינו נופל לאחר השימוש.

איום על בני אדם:

קן הצרעות בעצמו הוא אינו מסוכן, אך צרעות שעובדות כשהן בודדות עלולות להיות מסוכנות. ארס צרעה יכול להוות סכנת חיים לאנשים בעלי רגישות מסוימת. אבל אם הצרעה עוקצת מספר רב של פעמים, גם אנשים שאינם בעלי אלרגיה עלולים להראות תגובות אלגיות שכן הם מוצפים בארס צרעות.
30 עקיצות או יותר עלולות להיות קטלניות וההשפעה של עקיצת צרעות היא מצטברת, כלומר ככל שיותר עקיצות שאתה מקבל כך התגובה שלך תהיה חריפה יותר.
בבריטניה יש מספר מקרי מוות בכל שנה ממפגעי צרעות, הדבר נשמע מחריד, אך בהשוואה למספר קיני צרעות בכל שנה וכמות אנשים המתגוררים בבריטניה, זה לא רע כמו שזה נשמע.
מזגו של הקן או מצב הרוח נקבעים על ידי המלכה. אם היא תוקפנית במיוחד, התנהגות זו תועבר לצאצאיה וכל הקן יהיה אגרסיבי.

אזורי מחייה\מקום גידול:

צרעות בדרך כלל אינן בנות את נחיל בתוך אשכולות כמו הדבורים.
הפעם היחידה שהן יופיעו כנחיל היא כאשר הקן טופל או כאשר הכניסה לקן נחסמה והצרעות המלקטות מנסות לחזור לקן.
התזונה של הצרעות הן בצורת הנחיל, אבל זה לא אותו הדבר כמו דבורי דבש.
תורת האכילה של הצרעות פועלת ע”י על ידי שליחת “גשש”, אותו הגשש מאתר מקור מזון, במידה והוא מוצא הוא חוזר לכן וקורא לגיבוי.
במקרה הנ”ל תגיע כמות גדולה של צרעות לשם הגנה על מקור המזון החדש מפני קני צרעות אחרות השוני הגדול בין הצרעות לדבורים הוא שהצרעות אוכלות במקום שהן מוצאות את האוכל בשונה מדבורים שאוספות את המזון ואוכלות רק בקן.
אם אתה מוצא את עצמך עם מקבץ של מה שנראה כצרעות, זה כנראה דבורי דבש. כאשר נחיל כאשר דבורי דבש מחפשים מקום חדש, הן בדרך כלל בוחרות ענף עץ או אובייקט אחר לנחות עליו, כל הנחיל יהיה מתקבץ יחד סביב את המלכה.

תיאור ביולוגי:

לצרעות, יש את היכולת לבחור את המין של ילדיהם, ביצה שאינה מופרת תתפתח להיות זכר לפיכך לצרעה יש את הבחירה האם להפרות אותה (זכר) או שלא (נקבה).

ישנם מספר מיני צרעות בארצנו הבולטות בהן:צרעה מזרחית שמוכרת לנו כדבור, והצרעה הגרמנית.

הצרעה הגרמנית:

הקן עשוי מחלה אחת בלבד הקשורה בגבעול לצמחייה לקיר או לתקרה, קינים של צרעה זו יכולים להימצא גם בקירות בתים חלולים וארגזי תריסים.
בסוף העונה אוכלוסיית הקן מונה אלפי פריטים.
לקראת סוף העונה (חודש ספטמבר) מתפתחים בקן זכרים ומלכות צעירות.
לאחר מעוף הכלולות, הזכרים, המלכה הותיקה והעמלות מתים והקן נהרס.
המלכות הצעירות המופרות עוברות את החורף במקומות מסתור כאשר באביב הבא הן יחפשו מקום הקן מתוחזק על-ידי העמלות (פועלות), שניזונות ממזון עשיר בסוכרים כמו צוף פרחים.
הזחלים ניזונים בעיקר מבשר של חרקים שהצרעות הבוגרות טורפות. יש סיכוי שהתזונה של הצרעה יהיה רעיל ועקיצתה בהתאם.

סימנים למוקדי נגיעות:

דרכי הדברה:

במקרה של נגיעות של צרעות יש מקום לקרוא לבעל מקצוע משום חשש של עקיצות שיכולות לגרור תגובות אלרגיות קשות ובנוסף צרעות יכולות לעקוץ מספר רב של פעמים שלא כמו דבורים.
לרוב מדביר מוסמך משתמש בחומר על בסיס פירטרואידי וישנה אפשרות כמו כן פשוט לחסום את הכניסה לקן שלהן.
ישנם מדבירים שמשתמשים גם באבוקות (אבקה שמשתחררת כמו רימון עשן).

הדבר זאת בעצמך– צרעות:

חשוב לציין שכל התוכן שכתוב כאן באתר הוא לא בגדר המלצה.

במידה ובחרתם לבצע – זה באחריותכם הבלעדית.

 wasp1

1. מצא את הבסיס שלהן:  צרעות הן למעשה סיווג של סוגים רבים של חרקים, ולכן לא כל קן צרעות ייראה אותו הדבר.

אם אתה יכול לגלות מה הסוג של הצרעה שלך זה יהיה קל יותר למצוא את הקן שלהן.

אם אתה לא יכול לקבוע מהו הסוג שלהן, יש לחפש את הקן, משימת הזיהוי תהפוך קלה יותר אם תדע לענות על השאלות הבאות:מה גודלו של הקן האם הוא ענק/קטן, האם יש רעש של זמזום כשעוברים על ידו, האם הקן מונח על מרזב או תלוי על עמוד, גדר.

 

 

 wasp2

  • 2. ציוד מגן. יש לחפות על עצמך בצורה הטובה ביותר כדי שתוכל  להימנע מעקיצות. לבוש הרבה שכבות, ויש להגן במיוחד על הפנים שלך עם מסכה. נסה לא להעמיס את עצמך, כי אתה רוצה להישאר נייד, עם זאת, ציוד מגן קל משקל יעזור בטווח הארוך.

 

wasp3

3. בחר את הנשק שלך:  ישנן שתי דרכים עיקריות להרוג קיני צרעות ללא שימוש בכימיקלים.

מים רותחים: כן, הטכניקה הפשוטה ביותר מכולם. פשוט להרתיח סיר ענק של מים וללכת לשפוך אותו בקן. זה יהרוג מאות או אפילו אלפי של צרעות בפעם אחת, אבל זה יהיה כנראה לקחת יישומים מרובים כדי לקבל את כולם. לזרוק את המים ולאחר מכן לרוץ מהר ככל שאתה יכול למקלט.
מים וסבון: כמעט קלה כמו מים רותחים, שיטה זו דומה מאוד. פשוט למלא דלי עם מים וסבון, ויוצקים את התערובת על הקן. שוב, כנראה שתצטרך לחזור על פעולה זו מספר פעמים בכדי להשמיד את כל הקן. חכה עד שכל הצרעות יפסיקו להשתולל לפני שאתה הולך לסיבוב שני.

 wasp4

4. לתקוף בלילה. צרעות מראות פחות פעילות בלילה, אז יש לך סיכוי טוב יותר לתפוס אותם בהפתעה. זה גם יאפשר לך יותר זמן לברוח לאחר שהמים הרותחים יבואו במגע איתם.

wasp5
5. למנוע חדירות נוספות. לאחר שעסקת בגירוש הצרעות, אתה יכול גם למנוע מצרעות חדשות להגיע לסביבה. קן צרעות מזויף יעזור כי צרעות הן מאוד טריטוריאליות. הן לא בונות קן קרוב מדי לקן אחר, כמו כן, בניית מלכודות צרעות עשויה לעזור.

*אם הקן גדול מדי או תוסס מדי בכדי להתמודד איתו, יש פשוט להתקשר למדביר. העקיצות לא שוות את הכסף.
יש ללבוש בגדים שאתה יכול לרוץ בהם.

                      

צרעות