הדברת קרציות

קרציות:

הידעת?

קרצית הכלב היא הנפוצה ביותר בעולם. היא נטפלת בעיקר לכלבים השוהים מחוץ לבית, או נמצאים זמן רב בחוץ. תקופת פעילותה העיקרית שלה באביב ובקיץ (ישנם מצבים יוצאים מן הכלל).
קרצייה זו עלולה להעביר מחלות, ביניהם “קדחת הקרצית”.
תופעות המחלה: אנמיה, רזון קשה, חום גבוה, גירויים מקומיים, זיהום ודלקת עור חריפה. כמו-כן היא עלולה לגרום לפגיעה באיברים חיוניים בכלב, וללא טיפול ואבחנה מוקדמת, הכלב עלול למות, תוך כדי דעיכה.
הזכרים של הקרצייה קטנים יותר וצבעם חום-אדמדם.
לעומתם, הנקבות גדולות וצבעם אפרפר, והן מטילות מאות ביצים.
בניגוד ל”קדחת הקרצית” אשר תוקפת כלבים, “קדחת הבהרות” תוקפת בני-אנוש, אשר ללא הבחנה וטיפול מתאים עלולה לגרום למוות בייסורים.

הקרצייה יכולה להעביר את המחלה חיידק ליים דרך נשיכת עור. המחלה מועברת על ידי קרצייה אשר נוגע בחיידק, אך לא כל הקרציות נושאות את חיידק הליים, כלומר: לא כל עקיצת קרצייה תעביר באופן וודאי את חיידק הליים.
הבעיה היא שזה בלתי אפשרי לקבוע במבט ראשון אם עקיצת הקרצייה בוצע על ידיד קרצייה נשאית או שאינה נשאית.

איום על בני אדם:

קרציות הן חרקים זעירים מאוד ועדיין הינם חרק מאוד מסוכן. קרציות הן כה זעירות שהן יכולות להיות קטנות יותר מראש של סיכה. שתי הקרציות צעירות ובוגרת יכולות לשאת ולהעביר מחלת ליים. קרציות ניזונות מעכברים, חתולים, כלבים, ארנבות ויצורים בעלי דם חם אחרים.
הפונדקאים הם גם דרכי התחבורה של הקרציות.
גם עכברים, חתולים וכלבים יכולים להביא קרציות לתוך הבית הקרציות הן כל כך קטנות שלא נוכל להבחין בנוכחותם ברגע ההגעה שלהם. כמו שציינו מקודם שבעלי חיים הם דרך התחבורה של הקרציות למעבר ממקום למקום כמו כן כך גם בני האדם.
כמו פשפשים, קרציות הן “טרמפיסטים”.
הקרציות מוצאות דרך להגיע לבשר החשוף שלנו ולזון ממנו.
זוהי הסיבה מדוע זה חשוב מאוד כדי לבדוק את הבגדים ואת העור שלך מפני נוכחות קרציות לפני הכניסה לבית, במיוחד באזור המכנסיים שלנו שהם יותר קרובות לפני הקרקע (נעליים גרביים מכניסים…)

האם אני צריך לראות רופא לאחר עקיצת קרצייה?
ביקור רופא מומלץ תמיד, אם אתה או אחד מבני משפחה חווה פריחה קטנה או גדולה, מחלה, או חום. חשוב לציין בפני הרופא שנעקצת על ידי קרצייה בכדי שהוא יוכל לתת לך טיפול מתאים.

האם ניתן לטפל במחלת ליים?
התשובה היא כן. אנטיביוטיקה דרך פה או דרך הווריד יכולה להינתן על ידי רופא לטיפול במחלת ליים, כי כבר מועבר באמצעות עקיצת קרצית .הרמה של הטיפול תלויה בחומרת התסמינים.

אזור מחייה:

הקרציות נשארות במשך רוב חייהם על חיה אחת (הפונדקאי), אבל חלק מהזנים שלהם נמצאים בתוך או בסמוך לקנים או למחילות של מארחיהם כשהם לא באופן פעיל(לא ניזונים מהדם).
אנשים לעתים רחוקות יתקלו בקרציות כמו שציינתי מקודם, אבל לפעמים בעלי החיים שלהם יכולים להביא את הקרציות לתוך הבית. לדוגמה, מכרסמים שוכני קרקע עלולים להביא סוגים שונים של קרציות לתוך בתים כמו כן כלבים. קרציות אלה עשויות לנדוד לתוך חללי המגורים שלנו, במיוחד אם באותו הרגע אין דם אחר זמין.
הקרציות לרוב הם בחוץ באזור פעיל של עשב גבוה, סבוך, באזורים שיש בהם ערימות עצים ,אזורים מיוערים, או אפילו במדבריות וסביב החופים . קרציית הכלב יכולה לשגשג בקלות ולהשלים את כל מחזור החיים שלה בתוך הבית שלך , אם כי זה לא יהיה הסביבה המועדפת עליה.

קרציות הן פעילות ביותר כאשר הטמפרטורה היא מעל אפס או במידה ניכרת חמה יותר.
הקרציות פעילות בשעות הקרירות של היום בשעות השחר ובין הערביים , אך מרבית פעילותן מתרחשת בטמפרטורות גבוהות יחסית.


ביולוגית

מחזור החיים של הקרצייה :
הביצים מוטלות על הקרקע במקומות לחים ומוצלים מהביצים בוקעות לרוות- קרצייה צעירה, הן מטפסות על צמחים ומחכות לפונדקאי וחוזר חלילה לאחר הזדווגות הנקבה נושרת ומחפשת מקום מסתור להטלת הביצים, הנקבה מטילה עד 18 אלף ביצים ומתה לאחר מכן, הבוגרים מסוגלים לחיות שנה ללא מזון.

דרכי הדברה:

לרוב משתמשים בפירתרואידים (ריסוס)
בכדי לרסס מקומות נגועים בקרציות.
כמו כן ישנה חשיבות עליונה לטפל בבעל החיים הנגוע.

הדבר זאת בעצמך קרציה:

חלק ראשון – גרשו הקרציות מביתכם:

 

tick1

1. יש להוריד את רמת הצפיפות בביתכם: למרות שרוב הקרציות נמצאות בחוץ, מכת התפשטות קרציית הכלב אינה נדירה. זה סוג של קרצייה שניזונה בעיקר מכלבים ובעלי חיים אחרים ומעדיפה תנאים יבשים וחמים.

 • הצעד הראשון בהסרת קרציות אלה הוא הפחתת צפיפות ועמוס בבית, כמובן שהקרציות תנסה להסתתר כמעט בכל מקום אבל ככל הצפיפות נמוכה כך השרידות שלה יורדת.
  יש לאסוף פריטים מהרצפה, ולא להשאיר את הכביסה זרוקה מלוכלכת, יש לסדר ולנקות את כל הבית.

 

———————————————————————————————————————————————————————

tick2
2. לכבס בגדים מלוכלכים במים חמים: לעתים קרובות ניתן למצוא את הקרציות על בגדים או מצעים מלוכלכים, שטוף במים החמים ביותר המתאימים לסוג הבד את כל בגדים או את המצעים שאתה חושד שעשויים להיות נגועים בקרציות.

 • נסה להימנע מהשארת כביסה מלוכלכת על הרצפה, ואם אתה חושד בבגדים או במצעים שאולי יש בהם קרציות, לא לשים אותם בסל הכביסה, משום שהדבר יגרום לשאר הבגדים להיות נגועים בקרציות, הנח את הבגדים ישר במכונת הכביסה.

  ———————————————————————————————————————————————————————

 tick3

3. יש לבצע ניקיון יסודי לבית.
השלב הבא הוא לנקות את כל הבית שלך באופן יסודי ככל האפשר, מלמעלה עד למטה. לנקות את המדפים, פינות נשכחות לשאוב אבק ולטאטא את כל הקומות.

 • למעשה, השואב אבק יהיה החבר הכי טוב שלך במהלך תהליך הסרת הקרציות, משום שאתה יכול להשתמש בו כדי לשאוב קרציות מכל רחבי הבית, מהמצעים של בעלי החיים, בסדקים ברצפה והקיר, בפנלים וכן הלאה ומתחת לרהיטים. רק כדי להיות בטוח יש להשליך את שקית הוואקום לאחר מכן.

  ———————————————————————————————————————————————————————

 

tick4

4. אבק (פזר חומצה בורית בצורת אבקה) את הבית שלך עם חומרי הדברה: ברגע שהבית שלך נקי והסרת פיזית כמות קרציות רבה ככל האפשר, אתה עדיין צריך לעשות שימוש בחומרי הדברה כדי להרוג את כל הקרציות הנותרות, עם הביצים שהן הטילו.

 • בכדי להרוג את ביצי הקרצייה בשלבי ההתפתחות המוקדמות שלהם, תצטרך לאבק בקלילות את כל תחומי הבית שלך עם חומרי הדברה המכילים חומצה בורית ותמציות בוטניות, יש לפזר את האבקה במקומות נגועים.
 • כדי להרוג את המבוגרים, תצטרך להשתמש בתרסיס הדברה שתוכנן במיוחד על מנת להיפטר מקרציות הכלב, מדובר על תכשירים שחומר הפעיל שבהם הוא על בסיס pyrethrin שהוא פירטרואידי (בין בחומרים הפעילים האחרונים המותרים לשיווק). חומר זה בטוח עבור בני אדם וחיות מחמד ויפעל במהירות.
 • יש לרסס חומר הדברה זה בכל רחבי הבית, לא לשכוח שטיחים ווילונות, ואת הצד תחתון של שולחנות, כיסאות וספות, הקפד לקרוא את התווית של הוראות.

 

  ———————————————————————————————————————————————————————

 

 tick6

5.יש לטפל בבעלי החיים שמתגוררים אתנו. חיות המחמד שגרים אתנו תחת אותה קורת הגג, ובדרך כלל כלבים, הם מקור מספר אחד של מכת הקרציות. הם יכולים לשאת אותם מבחוץ, או לתפוס אותם הלוך ושוב חיות אחרות במלונה או השכונה המקומית.

 • דבר ראשון שאתה צריך לעשות זה להסיר בצורה פיזית (ידנית) את הקרציות שנמצאות על בעל החיים שלך כדי שהוא לא יהיה המארח כדי שהן יפסיקו למצוץ ממנו דם.
  לאחר מכן טפלו בכלב עם בזרת סבונים או טיפות או כדורים מסוים המשמשים להרחיק קרציות עתידיות מלהגיע ולפגוע בבעלת חיים שלנו.
 • אתה יכול גם להשקיע בקולר שמרחיק קרציות עבור חיית המחמד שלך. המוצר הזה ימנע מקרציות מלעקוץ את הכלב שלך או החתול שלך לתקופה של כ3 חודשים לפחות, את הקולרים הללו אפשר למצוא בכמעט כל חנות לטיפול בבעלי חיים או אצל הווטרינר שלכם.

  ———————————————————————————————————————————————————————

הרחקת הקרציות מהגינה שלנו

tick7

1.לקצץ צמחייה. קרציות תמיד מחפשות מקום מסתור ובכך שאנחנו מסדרים את הגינה אנחנו מונעים ממנה סביבה אידיאלית להתפתחות. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לשמור על החצר שלך באופן קבוע גזוזה וצריך להסיר את כל הצמחייה מתה, שוטה ומדוללת.

 • אל תאפשר לדשא לצמוח יתר על המידה, יש להסיר את הגפנים וצמחים אחרים שנוטים ליצור סביבות עבותות וסבוכות.
 • יתר על כן, מכיוון שהקרציות הן כמו ערפדים, הן שותות דם – גם הן שונאות את אור השמש, השאיפה היא לתת לשמש לחדור לכל פינה בגינה ככל האפשר.

 

  ———————————————————————————————————————————————————————

 tick8

 

2.יש לכסח את הדשא לעתים תכופות.
כיסוח סדיר מונע מהקרציות לארוב לנו על עשו גבוהה, ומאפשר לשמש לזרוח שלא רק שהוא מרחיק את המזיקים, הוא גם גורם להתאדות מהירה יותר של הטל שבבקרים, ומונע מהקרציות גישה למים.

 • נקה את העשבים הגבוהים מכל רחבי הבית, והדשא שלך. נסה ליצור מעין חוצץ בכדי למנוע מהקרציות לעבור לגינה שלך.
 • .———————————————————————————————————————————————————————

tick9

3. נקה את החצר שלך של מגזם ועלים יבשים: אם הקרציות לא יוכלו לחיות בדשא הם ימצאו את הצל במקום אחר, מקום לח וחשוך, רווי בעלים מתים זה גן עדן לקרציות. אל תאפשר לערימות של צמחייה להיאסף בחצר שלך.

 ———————————————————————————————————————————————————————

פעולות למניעת קרציות

 tick10

1. תגדר את החצר שלך: גידור החצר שלך ימנע מבעלי חיים אחרים להיכנס לחצר שלך ולהדביק את הגינה בקרציות. הקרציות נודדות על גבי בעלי החיים שהן ניזונות מהם, ולכן מניעת כניסתם של בעלי חיים זרים להיכנס לך לגדר יקדים תרופה למכה.

 ———————————————————————————————————————————————————————

 tick11

2.שמור על עצים להסקה– מסודרים יפה ובמיקום יבש כמו במקרה של העלים יבשים, עצי הסקה יכולים להיות מקום כינון טוב לקרציות, שמירה על עצי העסקה במקום יבש ומסודר ימנע מהקרציות לגור שם, ובלי שום קשר זה יצא יפה מאוד, חוץ מזה שזה יהיה מאוד נגיש לחורף הקרוב.

 ———————————————————————————————————————————————————————

 tick12

3. אל תתנו לילדים לשחק באזורים שידוע שיש בהם נגיעות של קרציות. ודא שהם משחקים באזורים מוגנים ובאמצעות ציוד הממוקם הרחק מעשבים גבוהים או עצים. אם הדשא כבר צומח סביב אזור הרגלים של הנדנדה יש לקצוץ אותו בהקדם!

 

  ———————————————————————————————————————————————————————

 tick13

 4.יש לנקות ביסודיות מתחת למתקני האכלה לציפורים\כיני ציפורים. קרציות יכולות לחיות באזורים אלו באין מפריע -על ידי ניקוי קבוע אתה הופך את המקום ללא רלוונטי לדרישות שלהן.

 ——————————————————————————————————————————————————————

tick14
5. .מתכון להכנת תרסיס טבעי להרחקת והשמדת קרציות

רכשו בקבוק תרסיס (475ml) ולהתחיל לרסס!

צור תרסיס דוחה קרציות מבוסס פרי הדר. קרציות נמנעות מפרי הדר, מה שהופך אותם לנשק יעיל.

בכדי ליצור את התרסיס: מרתיחים 2 כוסות מים, לאחר מכן להוסיף שני לימונים קצוצים, לימונים, תפוזים, אשכוליות או – לבד או בשילוב.
תן לו לרתוח במשך דקה, לאחר מכן יש לבשל את התערובת במשך שעה.
לאחר מכן יש לסנן את הפירות החוצה ולתת לנוזל להתקרר.
אחר כך שפוך לתוך המרסס וכעת ניתן להשפריץ אותו עליך, הילדים שלך, חיות המחמד שלך, החצר שלך – ובכל מקום שקרציות אולי ירצה ללכת.

חומרים דוחים טבעיים אחרים – גרניום, לבנדר, מנטה או שמנים אתריים לא בטוחים לחתולים, ולכן יש להימנע מריסוס עליהם.

 

 

 

קרציה